October 1, 2012 - 14:48 AMT
President Serzh Sargsyan visited Chinese Embassy in Armenia to congratulate the Ambassador Tian Changchun and the staff of the Embassy on the 63rd anniversary of the creation of the People’s Republic of China.
The Armenian leader also sent a congratulatory message to the President of the People’s Republic of China Hu Jintao.
The message said,
“I convey my warm congratulations and wishes to the friendly people of China on the occasion of National Holiday – 63rd anniversary of the creation of the People’s Republic of China.
Traditionally friendly relations and mutually beneficial cooperation between Armenia and China are developing dynamically; high-level meetings become more frequent. We note gladly that our agreements reached in 2010 are being implemented step by step; after that meeting numerous high-level reciprocal visits provide a new impetus to the ensuing development and deepening of our relations.
To maintain and encourage a dramatic increase of cooperation in all areas between Armenia and China, I am ready together with You, Mr. President, to undertake efforts to further deepen and strengthen existing friendly relations and cooperation between our two countries and peoples for the benefit our nations.”