April 8, 2005 - 09:21 AMT
ARMENIAN DEFENSE MINISTRY DOES NOT POSSESS INFORMATION ON LOCATION OF ARMENIAN SOLDIER MISSING FROM MILITARY UNIT SINCE APRIL 1
The Armenian Ministry of Defense does not possess precise information on the whereabouts of the Armenian solder missing from the military unit in Noemberyan region of Armenia since April 1, Deputy Defense Minister. Lieutenant General Mikael Grigorian told journalists today. In his words, the soldier is being looked for at the moment. At the same time he did not rule out that Zohrab Tamoian born in 1985, who left the unit without permission is in Azerbaijan. Mikael Grigorian noted that he had a talk with deputy head of the Azeri state commission for issue of POWs and missing, who promised to receive information on the location of the Armenian soldier within shortest terms. To note, the Azeri party is denying capturing the Armenian soldier. When touching upon the Armenian POWs in Azerbaijan Mikael Grigorian did not mention precise figure but said that there are soldiers kept by the Azeri party from the times of the Karabakh war. He reminded that during the meeting of the representatives of the Armenian and Azeri State Commissions on the issues of prisoners of war held in Tbilisi March 18 the parties came to an agreement due to which the Armenian party has the right to visit the places where the Armenian POWs might be kept. When touching upon the three Azeri captives Mikael Grigorian noted that they are in Stepanakert and will be released soon after the investigation is over. To remind, three Azeri soldiers were captured by the servicemen of the Karabakh defense army when crossing the border.