April 11, 2005 - 12:25 AMT
ARMENIAN PARLIAMENTARY DELEGATION TO PARTICIPATE IN INTERNATIONAL SCIENTIFIC FORUM DEDICATED TO 60-TH ANNIVERSARY OF VICTORY IN GPW
As PanARMENIAN.Net came to know from the press service of the Armenian National Assembly, the parliamentary delegation headed by Speaker Artur Baghdasarian will take part in the 25-th plenary session of the CIS Interparliamentary Assembly and International Scientific Forum dedicated to the 60-th anniversary of the victory in the Great Patriotic War. The events will be held in Saint Petersburg April 13-15. Within the frames of the visit Artur Baghdasarian is to meet with the PACE President Rene Van Der Linden, chairman of the Assembly of the Western European Union Stef Goris, President of the French Senate Christian Poncelet and other high rank officials.