October 27, 2012 - 18:17 AMT
The ruling Republican Party of Armenia (RPA) held an executive body meeting October 26, with a decision taken to convoke a special meeting on December 15, 168 Zham reported.
Serzh Sargsyan’s nomination for 2013 presidential elections is expected to be on the planned meeting’s agenda.
After the executive body meeting, RPA member Eduard Sharmazanov noted that the change of the prime minister hadn’t been discussed. He further slammed the rumors suggesting Prosperous Armenia will assume the deputy prime minister’s post as not true to fact, the paper says.