November 1, 2012 - 16:37 AMT
Armenian Education Minister has listed rise in the number of foreign students and the expansion of the relevant infrastructures among the development prospects in the field.
“Student housing is currently a serious problem. For instance, the demand for Indian students’ accommodation is much bigger than we can provide,” Armen Ashotyan said, adding that about 900 Indian students entered Yerevan State Medical University in the past 2 years.
“We can afford a bigger student inflow, in case of establishment of a new student accommodation center,” Minister Ashotyan said.