December 2, 2012 - 16:15 AMT
Yerevan Mathematical Machines Research Institute will host Hackathon [YAN] 2012 contest of programming and innovative ideas from December 22-23.
The event, organized by Microsoft Innovation Center Armenia, Microsoft RA, Enterprise Incubator Foundation, mLab ECA Regional laboratory for mobile solutions and Public Journalism Club, aims to solve the existing problems through collaborative computer programming and new technologies. It is held as part of the “Innovation through Technology” project – a public private partnership of MIC Armenia, Microsoft RA, USAID/Armenia, Government of Armenia, Enterprise Incubator Foundation (EIF), and State Engineering University of Armenia (SEUA).