December 7, 2012 - 13:46 AMT
According to Zhoghovurd daily, asked whether the Prosperous Armenia party leader Gagik Tsarkyan has left for the U.S., the press service of the U.S. embassy in Armenia noted, “as we learnt from media, Mr. Tsarukan has left for the U.S.. Please contact the party headquarters to clarify details.”
“The embassy used a diplomatic language to confirm the report on Tsarukyan’s U.S. visit,” the daily said.
“It’s noteworthy that Prosperous Armenia issued a report that a Tsarukyan-led delegation’s visit to Brussels is slated for December 4-6, whereas the embassy statement from December 5 implied that the party leader was already in the U.S.,” the daily noted.