January 9, 2013 - 17:12 AMT
Director of Sociometer center Aharon Adibekyan briefed on the results of public opinion polls, conducted in December 2012.
The polls were conducted among 1420 citizens, with the majority of them voicing readiness to cast their votes for the incumbent president.
“20.5% of the respondents said they would vote for President Serzh Sargsyan, with 5.5 of them ready to support Heritage leader Raffi Hovannissian. Only 10 % of Prosperous Armenia electorate has resolved to go to the polls, with 1/3 of them announcing a decision to vote for Serzh Sargsyan,” Mr Adibekyan said, adding that 24 % of the respondents said they were still undecided on the candidate to support.