March 7, 2013 - 12:54 AMT
OSCE Minsk Group Co-Chairs will visit Armenia and Nagorno Karabakh in March, Foreign Minister said. As Edward Nalbandian told a press conference, the mediators’ visit is scheduled for the 4th week of March.
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian met March 3 with OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov, Jacques Faure and Ian Kelly, with Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk present.
Nagorno Karabakh conflict settlement was in the focus of the discussion, with an agreement on the co-chairs’ visit to the region further reached.