March 30, 2013 - 19:08 AMT
Abdullah Öcalan’s historical address urging for reconciliation between Kurds and Turks was read out during Novruz, followed by Israeli Prime Minister’s apology to Turkey.
Expert in Turkish studies Andranik Ispiryan noted the above-mentioned two incidents as contributing factors to the strengthening of Turkish positions in the Middle East.
“Relations between Turkey and Israel mainly developed in the military field,” the expert said, noting Ankara’s readiness to advance its presence in the Arab world.
“Both Israel and Turkey are significant strategic partners for the U.S. Turkish-Israeli tensions do not favor Washington in terms of securing the continuation of the implementation of the Great Middle East program and the Arab Spring,” Mr Ispiryan said, adding that the restoration of Israeli-Turkish ties would benefit the U.S. in the face of joint actions against Syria.
The expert further deemed it impossible to pursue the Arab Spring scenario in Iran, due to the absence of prerequisites in the country.