April 4, 2013 - 21:07 AMT
The OSCE mission conducted a monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the Martakert-Terter direction, with the participation of the OSCE Minsk Group Co-Chairmen.
The April 4 monitoring was led by the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk. In the NKR territory, the monitoring was conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Jiri Aberle (Czech Republic) and Khristo Khristov (Bulgaria).
During the monitoring, the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office and the OSCE Minsk Group Co-Chairmen crossed the line of contact from the Azerbaijani side to the NKR through the corridor cleared of landmines.
From the Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense, NKR Foreign Ministry press service reported.