November 27, 2005 - 21:15 AMT
According to the latest returns provided by the Central Election Commission of Armenia, as of 9:00 p.m. local time 1 million 483 thousand 383 persons took part in the constitutional referendum in Armenia and abroad, which makes 64.4% of the total number of people having suffrage. Over 418 thousand persons took part in the referendum in the Armenian capital, i.e. 56%. 18 815 Armenian citizens voted abroad within the same period of time.
It should also be noted that the number of polling stations in Armenia totals 1878, while there are 44 stations in forty cities of 28 countries, making the overall number 1922. For the referendum to be recognized as taken place it is necessary that 767 thousand persons take part in it. This number makes 1/3 of the total number of constituency in Armenia (i.e. 2 301 828). The CEC has ordered the printing of 2 million 334 thousand 300 ballots for the referendum.