May 3, 2013 - 14:34 AMT
Students from AYB high school robotics group, who had won a special prize at the robotics contest in the U.S., presented their firefighter, line-tracking and minesweeper robots, as well as power electronics scheme for managing a mining machine.
Students from Polytechnic basic college introduced the cake cutting robot, bridge passing and mouse hunting robot.
Nairi educational consortium presented a 3D printer and a CNC. ArtinVaroujan company presented arduino and the Armenian production platforms 'Nairi.
Symotec company demonstrated the educational robot set sponsored by Cronimet charity foundation that will be provided to 50 Armenian communities in the framework of the pilot project aiming at creating robotics groups.
In the future it is planned to establish similar groups in all schools of Armenia.
During the event, the registration for the Robots in Everyday Life ideas competition, as well as Minesweeper Robot and Object-Collector Robot contests was announced. This year the competition will be implemented as part of ArmRobotics that aims at promoting the establishment of relevant organizations in the field.
Everyone wishing to participate can register within two months, introduce their ideas into engineering projects and submit to the contest jury. The best 5 or 8 concepts will be provided with the necessary spare parts in order to bring their projects into life and design the robots.
ArmRobotics is organized by the Union of Information Technology Enterprises (UITE). VivaCell-MTS is the general sponsor.