Armenian National Congress (ANC) party has disputed the results of May 5 Yerevan city council polls, with applications urging for election recount sent to the district commissions, ANC lawyer said.
In conversation with a PanARMENIAN.Net reporter, Armen Khachatryan noted that ANC will issue a statement in the near future.
It’s noteworthy that ANC received 4,39% votes in Yerevan city council elections, with the ruling Republican Party of Armenia (RPA), Prosperous Armenia party and Hello Armenia bloc of parties passing the election threshold.