December 16, 2005 - 13:40 AMT
Armenian lawyer Nazeli Vardanian is satisfied with the outcome of the regular court session that took place in Budapest yesterday, PanARMENIAN.Net reporter informed from the Hungarian capital. According to Ms. Vardanian, the solidity of the judge allows to figure on fair sentence. To note, the next court session, presumably the last one, was fixed for March 7.
As PanARMENIAN.Net reported earlier, the regular court session on the case of Azerbaijani serviceman Ramil Safarov charged of murder of Armenian officer Gurgen Margarian took place in Budapest yesterday. The session started with the reading of the results of the third forensic-medical examination of Ramil Safarov. However, contrary to the task set to the psychologist, the report was presented as a new examination. At that its outcomes coincided with the conclusions of the expert, who carried out the second examination, according to which the murder was committed in a state of temporary insanity and as result of posttraumatic syndrome the accused allegedly suffered. The adoption of such decision would mean recognition of the presence of extenuating circumstances by the court.
To note, the first examination showed that Ramil Safarov committed the crime deliberately, being in his right mind. The expert confirmed the validity of his conclusion. It should be also noted that the Prosecutor doubted the impartiality of the third examination. The judge rated as inadmissible the fact that an expert presumes to make conclusions when not ordered to do that. In result, the judge fined the expert with 10 thousand Forints for exceeding his authority and dismissed him. Thus the third examination was declared invalid. The judge set another examination, the result of which will be presented at the next court session scheduled for March 7.