The delegation of the Foreign Ministry of the Nagorno Karabakh Republic, headed by Minister Karen Mirzoyan, is participating in the events dedicated to the 20th anniversary of the Foreign Ministry of the Republic of Abkhazia.
The NKR Foreign Minister delivered a speech at the ceremonial meeting held on May 17, congratulating the Abkhaz colleagues and noting that the people of Artsakh were attentively following the developments in Abkhazia and were glad for its successes.
“The events, which have been taking place in the world for the recent years, prove that the realization of peoples’ right to self-determination remains the most optimal means for the resolution of international disputes”, Karen Mirzoyan, in particular, emphasized.
The same day, Artsakh delegation met with Minister of Foreign Affairs of Abkhazia Viacheslav Chirikba, with prospects of further cooperation between the Foreign Ministries of the two countries and the issues of mutual interest discussed.
In the framework of the festive events, a meeting of the Foreign Ministers of Abkhazia, South Ossetia, Transdniestria, and Nagorno Karabakh took place, at which the development and consolidation of bilateral and multilateral cooperation were discussed.
A meeting with representatives of the Armenian community of Abkhazia was also on the agenda, NKR MFA press service reported.