May 29, 2013 - 17:59 AMT
At the invitation of Armenian parliament speaker Hovik Abrahamyan, a delegation led by Kuwaiti National Assembly speaker Ali Al-Rashid will arrive in Armenia on a four-day visit.
Meetings with Armenian President Serzh Sargsyan, Catholicos of All Armenians Karekin II, Parliament Speaker Hovik Abrahamyan, Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan, Foreign Minister Edward Nalbandian and members of Armenia-Kuwait friendship group are on the agenda.
The delegation will further visit Armenian Genocide Memorial Complex and Genocide Museum, parliament press service reported.