June 3, 2013 - 18:39 AMT
VivaCell-MTS announced “MTS Connect Limited” postpaid tariff plan, enabling its subscribers to make the Internet a source of knowledge and discoveries for children, free of unwanted and dangerous content.
The “MTS Connect Limited” tariff plan envisages control over the browsed websites, limiting children’s access to unwanted content.
Moreover, customers will get “MTS Connect” USB modem at special terms by subscribing to the tariff plan for at least a year.
Providing families and educational institutions with ready Internet safety tools limiting children’s access to inappropriate, offensive and dangerous content within a special tariff plan is in line with VivaCell-MTS’ commitment to ensure a safer online environment for children and their harmonic and healthy development, the company’s press service reported.