March 15, 2006 - 16:09 AMT
The killing of Talaat Pash once again proved that a nation that wants to live and is ready struggle will always defend its interests, political scientist Levon Melik-Shahnazaryan told PanARMENIAN.Net reporter. It is not accidental that Talaat was the first young Turks criminal killed. And it is not accidental he was killed in Berlin. It is impossible to escape from people's retribution even in the capital of a power," he noted. According to the political scientist, some figures in Azerbaijan draw parallels between Soghomon Teyliryan and Ramil Safarov. "Drawing parallels between the participants of Nemesis operation and a criminal like Safarov does not befit even Azeri ideologists. People's avenger and night criminal with an axe are two absolutely different categories of human ideology. Only mentally ill people do not understand it, Levon Melik-Shahnazaryan said.
To remind, March 15, 1921 in Berlin Armenian student Soghomon Teyliryan killed one of the young Turks' leaders Talaat Pasha, the initiator of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire in 1915. The German Court acquitted Teyliryan.