March 16, 2006 - 14:17 AMT
Turkish and Armenian Ambassadors in Rome accepted an invitation by RAI Italian State TV Company to take part in a discussion on the Armenian Genocide, the Marmara newspaper reports, referring to Sabah Turkish newspaper. Turkish Ambassador Uguru Ziyalin has initiated the TV discussion. He stated that the Italian channel often carries broadcasts on the subject of the Armenian issue, which are in general one-sided. «We want Turkey's stance to be presented as well,» Ziyalin said. He also remarked that they earlier exchanged letters with Armenian Ambassador Ruben Shugaryan. Shugaryan has agreed to participate.
Along with the two Ambassadors, a historian representing each of the parties will take part in the TV program. Omer Turan will accompany the Turkish Ambassador. The name of the Armenian historian is not known yet. Each Ambassador will speak 5 minutes, the opponent can interfere 5 times. Though the Turkish Ambassador objected to demonstration of documents during the broadcast, as he considers it propaganda, the TV company leaders wish to show these. The Turkish Ambassador reported that the TV discussion is scheduled March 20 morning.