It's hard to stop anti-Armenian rallies and speeches in France. The Hay Dat European Office will counteract them by all means from propaganda up to purposeful policy, ARF Bureau's Hay Dat and Political Office Director Kiro Manoian told PanARMENIAN.Net reporter. In his words, the Armenian community of France counting 350-400 thousand people is very solid. "Armenians wield influence on the French authorities while Turks numbering 850 thousand are badly organized and have no political weight," he noted.
Kiro Manoian also added that the Turkish community is mostly province-born and has no precise notion of the country they live in. "The Turkish community is relatively new and doesn't enjoy respect in France. The fact that Armenians were supported by the French and Arabs is important. Turks should understand that not only Armenians but also natives of France, Germany and other states speak out against them in Europe," he underscored.
It should be also noted that ARFD Bureau member Vahan Hovhannisian addressed the Armenian National Assembly in view of the French-Turkish events in Lyons. "I do believe that all of you will welcome those several dozens of young people, who were not frightened by several hundreds of savages, who cannot do without bludgeons even in France. I would like to address a particular welcome to the French and Arabs who supported our compatriots and I think it will always be so," he said.