March 23, 2006 - 17:54 AMT
March 26-31 Armenian FM Vartan Oskanian will be in the US on a working visit within the framework of which he will hold meetings with US Administration members and UN leaders, reports the Armenian MFA Press Service. March 27 Vartan Oskanian and US State Secretary Condoleezza Rice will take part in the ceremony of signing an agreement between Armenian Government and Millennium Challenge Corporation. The same day the Armenian FM will meet with US Co-Chair of the OSCE MG Steven Mann.
March 17 the Armenian FM will take part in the forum on Armenian issues, organized by the Armenian Assembly of America and a number of other Armenian American organizations, as well as will have separate meetings with Armenian community members. March 28 V. Oskanian will hold a news conference at the National Press Club in Washington.
March 30 the Armenian FM will meet with UNDP Administrator Kemal Dervish and UN GA President Jan Elliason, while March 31 a meeting with UN Secretary-General Kofi Annan is scheduled. March 31 Oskanian will deliver a lecture titled State-Building in the Caucasus at Columbia University.
April 6-7 the Armenian FM will pay a working visit to Moscow, where he will meet with his Russian counterpart Sergey Lavrov and Secretary of the Russian Security Council Igor Ivanov. April 7-9 Oskanian will pay a working visit to Damask, where he will meet with Syrian President Bashar Assad and the Syrian FM.