November 1, 2013 - 17:19 AMT
Geneva municipality is determined to follow through with the construction of the Armenian Genocide victims memorial, Timeturk said.
The decision to build the Lamps of Memory authored by Melik Ohanian was passed in 2011. As the Armenian ambassador to Switzerland Charles Aznavour told local media, the memorial should not be viewed as an attempt at a condemnation. Instead, he said, the memorial will be dedicated to all the nations who went through genocide.
As a representative of the Geneva municipality in charge of the project, Sami Kanaan told a news conference, the memorial won’t bear the ‘Genocide’ inscription.
As Swiss Foreign Ministry spokesman told Cihan Turkish news agency amid Ankara concerns on the issue, the Genocide memorial construction can’t be discontinued. “We know that the issue is a painful one for Turkey. Keeping in touch with both sides, we’re working to promote improvement of ties between Armenia and Turkey,” the source quoted him as saying.