April 7, 2006 - 19:01 AMT
"I wouldn't like to comment on the statements by the Russian President and look for ties between the situation in Kosovo and Karabakh, but I am convinced that the Nagorno Karabakh conflict can be settled if the main condition is fulfilled. The Karabakh people should be granted the right to decide their future," Armenia Foreign Minister Vartan Oskanian stated in an interview with Vremya Novostey newspaper.
In his words, neither of the parties benefits from the protraction. "Azerbaijan doesn't rule out a military settlement. But one should keep in mind that a generation of people knowing no other situation but the present one is growing in Nagorno Karabakh. And it will be hard to change anything. We reiterate that the resolution should be peaceful and base on compromise by both sides," the RA FM stated.
At the same time he remarked that Baku's militaristic statements on the readiness to settle the problem by force cause nervousness among soldiers, officers and all those in arms. "They commence fire… Pay attention to the fact that the ceasefire is violated not at the Karabakh and Azeri contact line but at the contact line of Azerbaijan and Armenia. This way Baku send signals to the international community that the conflict is between Armenia and Azerbaijan, what is not true," Vartan Oskanian said.