April 10, 2006 - 19:10 AMT
Establishing an Air Franceoffice in Armenia we put into practice the slogan of the airlines, which says "To develop the vector of economic relations", Etienne Rachou, Senior Vice President Air France Europe stated at press conference in Yerevan today. In his words, the Yerevan-Paris-Yerevan flight was launched for three main reasons. "First, it was a strategic decision, since Air France is going to develop relations with Central and Eastern Europe states. Second, via Air France we will try to introduce Armenia to the world as a country with ancient culture attractive for tourists. Third, the International Airport of Zvartnots is the only one in the region capable to admit Airbus-320," he said,
According to Rachou, the new flight will boost the passenger flow to the region with 10%. He also noted that the schedule was coordinated with the other flights. "We also came to an agreement on joint flights with Armavia. The agreement has been formally signed yet but I think it will be done in the near future," the Senior Vice President Air France Europe said.
At the same time he remarked that Air France is not going to establish offices either in Azerbaijan or Georgia. "Armenia is an appropriate transit for us," Mr. Rachou said.