April 11, 2006 - 19:41 AMT
«Not only Adil Ismaylov, but also Hungarian lawyers are guilty for bad defense of Ramil Safarov. His defense was also very badly organized at the state level,» stated Chair of the Karabakh Liberation Organization (KLO) Akif Nagi. In his words, Hungarian Prosecutor Veronica Kish was «influenced by Armenian authorities and Diaspora. She openly supports them and cites facts that are not confirmed anywhere. Besides, it does not matter, whether the Armenian was asleep or no,» Nagi said.
At the same time Nagi does not consider the events in the Budapest court a failure of the Azeri party. «I would call it irresponsibility of Hungarian judicial authorities. Besides, let Armenians not be happy prematurely. There is still time and we still believe the court will pass a just decision,» the KLO leader said.
To remind, during the court hearing on March 4 the prosecutor demanded life sentence for Safarov without the right for amnesty during the initial 30 years. The prosecutor stated the crime was committed with special cruelty and threats the national security of Hungary. He also emphasized Safarov was responsible at the moment of committing the crime. In her turn Hungarian lawyer Gabriella Kaspar, who represents interests of the Armenian party, added the murder of Gurgen Margaryan should be considered a genocide, as it is committed on the national ground.