April 11, 2006 - 20:21 AMT
The OSCE Minsk Group cannot take decisions instead of Armenia and Azerbaijan. It will be a hard decision since no peaceful agreement can completely justify the hopes of the parties, OSCE Minsk Group French Co-chair Bernard Fassier stated at a press conference in Baku. "But I can say that there is a solution that will meet the demands the conflicting parties with 80%. However the final decision should be taken by the leaders and governments of your states," he emphasized.
According to Fassier, the Co-chairs regret that the Rambouillet meeting yielded no fruit.
"The year of 2005 was very tensed and many meeting and talks on the Karabakh conflict settlement were held. The Presidents were expected to agree on some unsettled principles but they failed to do it," the Co-chair said.
In his words, the work will be continued in the same intense regime. The negotiations will set the basic principles of the fundamental agreement, the French mediator considers. "I am convinced that there is the possibility to reach consent," he said, reported Trend news agency.