December 11, 2013 - 16:37 AMT
Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu and U.S. Secretary of John Kerry discussed on phone the situation in the South Caucasus as well as the Turkish Minister’s forthcoming visit to Yerevan for participation in the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) summit on Thursday, Dec 12.
“The agenda [of the visit] has not been determined yet, however I don’t rule out a possibility of bilateral meetings,” Davutoglu told reporters in Ankara, according to Haberler.
Davutoglu was quoted as saying that Ankara always “paid attention to normalization of relations with Armenia. “Turkey always repeated that normalization of relations between Ankara and Yerevan will bring peace to the South Caucasus only in case the Armenian-Azerbaijani ties are mended and regional conflicts are settled,” he said, adding that Ankara “is open for any initiative aimed at establishment of lasting peace in the region.”