April 18, 2006 - 15:41 AMT
«Extradition of Ramil Safarov to Azerbaijan is possible and I hope it will take place. This is possible only after a repeated consideration of the case by Hungarian Court of Appeal though,» Safarov's lawyer Adil Ismaylov said. «According to the Strasbourg Convention of 1983, a person, who has committed a crime abroad, can be extradited for serving his sentence in his fatherland, provided that the punishment will not be changed and he will not be released or pardoned,» he said.
In the Azeri lawyer's words, consideration of the complaint of the defense by the Court of Appeal may take a year and only after a decision is passed «extradition may become possible.»
Ismaylov called «unfair» the decision of the Hungarian judge, who sentenced Safarov to life imprisonment without the right of pardon within 30 years. «Already at the first trial we felt Hungarians' sympathy towards the Azeri officer. However, later the judge agreed to screening a video material, which showed the headless corpse of Gurgen Margaryan, which created a negative image of Safarov. The judge also made a mistake, when he stated that Hungary can provide a forth interpreter to Safarov (at that time he had interpreters from Hungarian into Russian, Turkish and Azerbaijani), as he may face life imprisonment. We were also discontent with the results of two examinations, the conclusions of which did not always coincide,» Adil Ismaylov specially stressed.