December 20, 2013 - 17:27 AMT
The legacy of great composer Aram Khachaturian has been digitalized owing to the cooperation between VivaCell-MTS, Ministry of Culture and Prolighting company.
The set comprising 9 audio discs, 1 video disc and a booklet has been created using the recordings in possession of the Public Radio of Armenia and the materials provided by the Aram Khachaturian house-museum.
The set produced on the occasion of the 110th birth anniversary of the great composer will come up in 1000 copies. This is the first digitalized version of Khachaturian’s works. The recordings include famous pieces of a variety of genres performed by world-known Armenian and foreign musicians. Many of the symphonic performances appear under the conductorship of the author.
“Time moves forward ... technologies develop, offering new solutions to the future generations. But real values continue to shine regardless of time. Aram Khachaturian's cultural heritage is one of these values: it allows us to perceive life through the eyes of our soul and feel the immense power of music. We are proud to support this project,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian commented.
This unique collection is not aimed for commercial purposes or for sale. It is expected to be distributed to the libraries of the largest universities of the world, music festivals and institutions, as well as composers’ unions and radio stations popularizing the classical music.