April 21, 2006 - 19:32 AMT
"The militaristic statements to return the seized land by force have become very frequent recently. Is it a coincidence? For all appearance it's not. In the opinion of representatives of international structures and specifically the OSCE Minsk Group Co-chairs, the year of 2006 can become the most suitable for a peaceful settlement. There is an expression "Lie repeated many times becomes the truth at last". Perhaps hurhaber.com Turkish website tried to make the expression true," Zerkalo Baku-based newspaper writes.
According to acting head of the Azerbaijani press office Ilgar Verdiyev, this information does not correspond to reality and peaceful talks are going on. As for Azerbaijani MFA's position, head of the department of information policy Tahir Taghizade remarked he does not think it's necessary to comment on the nonsense spread by the Turkish website. "Azerbaijan abides by the peaceful settlement," Taghizade said.
For his part, independent political scientist Eldar Namazov remarked that the information is either an obvious stupidity or serious provocation. According to the political scientist a paradox situation occurs, presently hostilities can be profitable for Armenia, but it's Azerbaijan, who makes military statements. He also noted that the U.S. is not interested in the resumption of hostilities, since in this case the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline will be receded into the background.
In the words of political scientist Rasim Musabekov, the website is not at all known and the information furnished by it doesn't need any comments.
To remind, Media-forum Azeri online newspaper with a reference to hurhaber.com that allegedly received the information from a diplomatic source, said that within 1 or 2 day Azerbaijan will start war for Karabakh.