April 26, 2006 - 15:11 AMT
Any individual and any state have the right to be free and the right of territorial identity. This is a fundamental principle," Lithuanian President Valdas Adamkus, who is in Yerevan on a formal call, stated at a meeting with the students and teaching staff of the Yerevan State University. When commenting on the Nagorno Karabakh conflict settlement process the Lithuanian President remarked, "What belongs to you should be yours." At that he said military resolution of the conflict is inadmissible. A dialogue is essential for the conflict settlement. I call on you to speak to each other. Via mutual understanding and dialogue only it's possible to find the ways for a problem solution," Mr. Adamkus said.
He also noted that with acquiring independence Lithuania set the principle of correct relations as the priority principle of foreign policy towards other states, including Russia. "Certainly we can disagree on some issues but for the sake of the young generation and our future we should find the way to overcome the discrepancies available," Valdas Adamkus stated. In his words, the Lithuanian foreign policy will not undergo any changes and will base on mutual trust and respect.
"Armenia should join the European community, become a full member of this family and undertake corresponding commitments. We work together and our goals coincide," Mr. Adamkus said. When asked how Lithuania can assist Armenia on the path to the European integration the president said, "We practice such cooperation already. Our specialists meet with Armenian counterparts and they exchange experience. The political will for carrying out reforms in all the sectors is essential here and the Armenian leadership possesses this will. We are open and ready for cooperation. We made some faults on the way to the EU and do not want you to repeat the same mistakes," reported IA Regnum.