April 26, 2006 - 18:34 AMT
The OSCE parliamentary assembly rapporteur on Nagorno Karabakh, Goran Lennmarker will arrive to Azerbaijan on May 5, Milli Mejlis vice speaker Bahar Muradova stated. "We have already received a letter from Lennmarker, he will arrive in the first decade of May. Here, he will prepare for the report on Nagorno-Karabakh and have a number of meetings. During the previous meeting we requested him to visit areas of residence of forcibly displaced persons," she said.
"Karabakh was discussed at every OSCE meeting, as the Minsk group is a mediator of the peaceful resolution of the conflict. Introducing this question to the OSCE agenda will depend on development of the negotiating process. Meetings of Azerbaijani and Armenian heads of state and Foreign Ministers hint that the settlement process keeps on moving forward. However, only in case if some positive results are achieved the OSCE will start talking about Nagorno Karabakh. Otherwise, discussions will be fruitless as we have already raised this question previously," she said.
"The given question has to be reviewed in the similar order in Azerbaijani parliament too. Talks are held behind the closed doors and their details are not disclosed. If there are no exact results, we have nothing to discuss. Parliament can only discuss the exact results," she concluded, reported Trend.