February 18, 2014 - 13:43 AMT
The last survivor of the Armenian Genocide in Cerchiara (Calabria), Italy, Sergio (Sarkis) Musceghian died aged 98.
As Paris-based journalist Jean Eckian told PanARMENIAN.Net, born on November 4, 1916, Sergio, a homeless boy of 4, was roaming the streets of Constantinople when taken in and raised by Italian missionaries. He lived most of his life between Puglia and Calabria where he ended his days.
In his eulogy to Sarkis, Cerchiara Mayor Antonio Carlomagno paid tribute to the man "of great dignity and moral rectitude".
"Community of Cerchiara di Calabria had the pleasure and honor of meeting Sarkis during commemoration of the victims of the greatest tragedy of Armenian people, still waiting for the historic justice," Mr Carlomagno said.
In the last years of his life, Musceghian devoted much of his time to participating in the Armenian Genocide commemorative events. "I can not miss an opportunity to speak of the fate of my people," he used to say.
The home village of Musceghian in Italy, Nor Arax (Bari) inaugurated a monument (Khatckar) in tribute to the victims of the Genocide in January 2013.