Kroner: Ankara Will Finally Have to Recognize Armenian Genocide
May 16 Secretary General of the International European Movement (IEM) Henrik H. Kroner visited Armenian Genocide Memorial to pay homage to the victims of the Armenian Genocide in 1915. Mr. Kroner was accompanied by Victor Yengibarian, head of the organization's mission to Armenia, and Kiro Manoyan, director of ARF Bureau's Hay Dat and Political Affairs Office. In the book of the Genocide Museum Kroner inscribed: "Let's hope no such genocide will take place again in Europe and world. And the European values are the guarantees of our unification."
Speaking to journalists Kroner said it is a shame this crime has not been recognized thus far. "The European Union has been established to avoid such tragedies in the future. I think Turkey will never become an EU member unless it admits its past. The process has just begun and will take many years. Ankara will have to yield in the end," Kroner said.
Kiro Manoyan, director of the ARF Bureau's Hay Dat and Political Affairs Office, said Turkey deserves a thank-you to an extent because it was due to its denialist policy that the Armenian Genocide issue was raised and Turkey came under criticism, reports the Yerkir newspaper.