May 23, 2006 - 17:50 AMT
Armenia, the Nagorno Karabakh Republic, as well as Azerbaijan need peace, conflict should be solved at any price, Armenian Premier Andranik Margaryan stated in an interview with the Azg online newspaper.
«Safety of our compatriots - and this includes more than mere physical safety, opportunity to live in peace in the native land - is the most important task. We have seen the fate of our compatriots in Azerbaijan and we will not admit it to repeat ever,» the head of the Armenian Government said.
Andranik Margaryan underscored that Armenia presented approaches to the issue of settlement of the Nagorno Karabakh conflict many times. «Now talks with Azerbaijan proceed within that framework. Armenia interested in soonest settlement of the Nagorno Karabakh issue and we do our best to that end,» he said.