June 3, 2006 - 15:12 AMT
South Azerbaijan National Freedom Army (SANFA) is formed in Iran, South Azerbaijan National Revival Movement European Organization reported. The army was organized by Azerbaijanis who served in the Iranian army. The statement issued on the occasion by SANFA says that struggle will continue until rights of Azerbaijanis are restored.
The SANFA claims are also listed in the statement: "The government of Iran in accordance with article 15 of the Constitution should ensure that Azerbaijanis have the right of education in their mother tongue, opening a newspaper in Azerbaijani and 24 hours TV channels, election of local executive power heads in regions where Azerbaijanis are in majority, necessary measures should be implemented to remove financial problems of South Azerbaijan. Azerbaijanis arrested during protest actions should be released and on June 29 Azerbaijanis participation should not be prevented on the day of Babek Khurrami's birthday, National Hero of Azerbaijan." SANFA demanded to punish those, who fired upon action participants in the cities of Iran where Azerbaijanis live, reports APA.