June 6, 2006 - 15:36 AMT
"The situation at the talks over settlement of the Nagorno Karabakh conflict continues being a peculiar pressure upon Armenia. I believe that a basis for progress in concluding final peace between the parties will be formed during coming talks," stated head of the External Relations Department of President's Administration Novruz Mammadov. In his words, during the summit of the Black Sea Forum for Dialogue and Partnership in Bucharest the Azeri President made a statement, detailing country's latest achievements and touching upon the Karabakh issue.
At that Mammadov noted that talks between Azeri and Armenian presidents were held in a wide format, with participation of the OSCE MG co-chairs and MFA Heads, as well as in tête-à-tête format. "The meeting continued for two days: 3.5 hours on the first and over an hour on the second day. Talks were held in a tense atmosphere," he said. Mammadov added that although arrangements were made over individual issues, there are no results yet. Mammadov reported that in spite there is no specific date for the next meeting of the two presidents, it is not ruled out to be held before the end of 2006.