June 7, 2006 - 15:07 AMT
The flight recorders of the Armenian Airbus-320 that crashed near Sochi can be decoded within a month and a half, Russian Minister of transport Igor Levitin said. In his words, presently the specialists are translating the talks of the Armenian pilots.
It should be noted that earlier head of the investigation center of the International Aviation Committee Rudolf Teymurazov said the decoding will take 15 days.
To remind, on the night of May 3 a Yerevan-Sochi flight of Armavia national carrier crashed in the Black Sea 6 km away from Adler airport killing all of 113 people aboard, including 6 children and 8 crewmembers. Among them were 26 Russian citizens, one Ukrainian and one Georgian citizen, while the rest of the passengers were Armenian citizens.