June 16, 2006 - 17:36 AMT
Any reasoning on the causes of A-320 jet crash near Sochi with a reference to anonymous sources is groundless, said the press office of Armavia national carrier. It's not correct to speak of the reasons of the crash until the decoding of the flight recorders is finished, the statement says.
"The International Aviation Committee should announce the official results. While anonymous publications in media can just be paid in order to exclude the Armenian national carrier from the marker," the statement says, reported Gazeta.ru.
To remind, Moscovsky Komsomolets newspaper reported that according to an anonymous source in the investigating committee, the faults of the crew have become the reason for the A-320 crash in the Black Sea. The decoding of the flight recorders showed that the pilots "have lost spatial orientation" in bad weather conditions. It was also ascertained that the pilots had taken a too big list when making the second turn by order of the flying control officer. These factors, specialists say, led to the catastrophe.
On May 3 night Airbus-320 owned by Armavia national carrier crashed in the Black Sea 6 km away from Adler airport killing all of 113 people aboard, including 6 children and 8 crewmembers. Among them were 26 Russian citizens, one Ukrainian and one Georgian citizen, while the rest were Armenian citizens.