June 20, 2006 - 14:15 AMT
Armenia is in the center of the region and for the time being it can control all produce pipelines theoretically, while if desired - also practically. It is not casual that the BTC is made longer and it was laid in a roundabout way, skipping over Javakhk, though along its border, political scientist Hrazdan Madoyan stated in an interview with PanARMENIAN.Net. In his words, the Armenian nation's spirit is raising now. "The national spirit has got rid of the victim syndrome, there is no separatism problem in the country, a good combating army, which has passed Karabakh and won, relies only on itself and is self-confident. You cannot say this of the two neighbors, who lost and hope one for Turkey, the other for the US," Madoyan said. He believes that Azerbaijan and Georgia are not formed as democratic states, which is proven by coups d'etat and civil wars in Georgia and establishment of eastern despotic monarchy in Azerbaijan.
"Armenia is exemplary against this background. The OSCE MG, CE, NATO want friendship with the bear and want to guard its honey. Recognition of the NKR will be protracted unless everyone puts off with the status quo, as it is evident that policy of search for compromise has exhausted itself and one of the parties will lose. Everyone knows that the right and truth are on the side of Armenian Montenegro, while oil is on Azerbaijan's side. If it were 1939, the NKR would have been annexed long ago on behalf of Hitler Germany, sorry, I mean Aliyev Azerbaijan, but it is 2006 now. The world has not become better, but it became more erudite. By the way, if a referendum is held in Transnistria and its independence is recognized, it will be a good signal for demanding a similar procedure in Javakhk. The legal framework for that is present," the Armenian political scientist underscored.