June 21, 2006 - 16:13 AMT
The member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) are concerned over the NATO military infrastructure being built around Belarus and Russia. At that the Alliance has not responded to the CSTO proposal on partnership so far, CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha stated. "A year and a half ago we proposed partnership to the Alliance but have not received any response so far. We understand that this is not a technical fault and we are concerned over the fact," Bordyuzha said. "The NATO's unwillingness to cooperate is conditioned by political reasons," he added.
In Bordyuzha's opinion, new members will be accessed in the NATO for the fulfillment of certain military tasks. "We are concerned that states will be accessed to the NATO without accomplishing the necessary military procedures," Nikolay Bordyuzha said adding that the accession of Ukraine and Romania is nothing but "a political decision for the fulfillment of military tasks," reported Interfax.
The CSTO member states are Russia, Belarus, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan. The military-political union of these six states was fixed by the Treaty on Collective Security signed May 15, 1992. The Council of the Collective Security is the supreme body of the CSTO.