June 23, 2006 - 18:34 AMT
The Senate Foreign Relations Committee will be holding a confirmation hearing for Ambassador Designate to Armenia Richard Hoagland on Wednesday, June 28th at 2:30pm in 419 Dirksen Senate Office Building. The nomination hearing can be viewed LIVE on the Senate Foreign Relations Committee website http://foreign.senate.gov/. The Armenian National Committee of America launches an action in support of U.S. Ambassador to Armenia John Evans. "This may be our last chance to get an honest explanation about this controversy, before it is swept under the rug by a State Department all too eager to erase this "inconvenient truth." Please take 60 seconds today to call your Senator and leave a message for his/her Foreign Affairs Legislative Assistant asking them to take action on this issue," the ANCA statement says.
To remind, Amb. Evans' recall was caused by the statement on the Armenian Genocide he made February 19, 2005 at the meeting with the Armenian community of California. "Today I will call it the Armenian Genocide," John Evans said.