December 1, 2014 - 13:15 AMT
Pope Francis commented on Yerevan-Ankara relations and opening of border with Armenia on board a flight back to Rome as he was returning from a three-day visit to Turkey, Ermenihaber said.
Dwelling on the statement of then Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan offering condolences to the grandchildren of the Armenian Genocide survivors, the Pope noted, “some considered the PM’s remarks a minor move, but I believe it to be a positive one, aimed to make a step towards reconciliation.”
Erdoğan offered what the government said were "unprecedented condolences" on April 23, 2014 to the grandchildren of the Armenian Genocide survivors.
"The incidents of the First World War are our shared pain. To evaluate this painful period of history through a perspective of just memory is a humane and scholarly responsibility.
With this understanding, we, as the Turkish Republic, have called for the establishment of a joint historical commission in order to study the events of 1915 in a scholarly manner. This call remains valid. Scholarly research to be carried out by Turkish, Armenian and international historians would play a significant role in shedding light on the events of 1915 and an accurate understanding of history," Erdogan's statement said.
Pope Francis also urged the opening of the Armenian-Turkish border: “I realize, some political issued in the region complicate the opening, but let’s work together to promote peace. I truly wish for the next year to bring the two countries at least a little closer together.”
In 1993, Turkey reacted to the war in Nagarno Karabakh by closing its border with Armenia, with the latter being the only closed border in Europe at present.