July 6, 2006 - 17:06 AMT
Latest proposals of co-chairs of the OSCE MG for settlement of the NK conflict can serve a basis for talks on settlement of the Karabakh conflict, NKR Speaker Ashot Gulyan stated at a news conference in Stepanakert.
In his words, not all provisions of the statement in question are acceptable to the NK leadership and Armenia. «Making public proposals on basic settlement principles by the mediators is aimed at launching public intercourse by the parties to the Nagorno Karabakh conflict. By that the MG co-chairs provide an opportunity to the parties to find a solution to the problem on their own,» the NKR Speaker remarked.
Ashot Gulyan expressed positive opinion on the future settlement being a comprehensive one judging from MG co-chairs' statements. Speaking of the opportunity to solve the issue this year he underscored that the situation in Azerbaijan and the behavior of Azeri authorities evidence that Baku is not ready to a settlement. «The agreement of the Azeri party to dialogue with NK will signal that Azerbaijan really wants to solve the conflict,» the NKR Speaker said.
As of the opportunity to send a peacekeeping contingent to the Karabakh conflict zone, Gulyan remarked «conversations on a peacekeeping operation are early.» Calling peacekeeping forces a guarantor of sustaining peace and fulfillment of an agreement between the parties, the Speaker emphasized that the cease-fire is sustained without third parties, which is possible in the future as well, reports IA De-Facto.