July 11, 2006 - 16:12 AMT
Everyone wants peace and it can be attained, Azeri publicist and journalist Alekper Aliyev stated in a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter. For example, there are Armenian women in Baku. These are those, who married Azeris and did not leave. The Armenian party has already helped those women to meet with their children, who are in Russia and other countries. It would be great if the Azeri party did the same," he suggested. Aliyev added that Azerbaijan should appear before the world with a human face, not a people always busy with nurturing enemy image.
The publicist underscored he arrived in Armenia not to discuss Karabakh or decide its status. «We are not betrayers, though some people in Azerbaijan want to present the affair this way. We should look at Europe and arrange good relations between neighbors. I want prosperity in entire region,» he said.
Alekper Aliyev also reported about decision adopted at the six-sided working meeting of citizens and NGOs of the South Caucasus in Yerevan. «We, the writers and publicists of Armenia, Georgia, Azerbaijan, Nagorno Karabakh, Abkhazia and South Ossetia, made the following decision: as no talks can help, obstacles are made for peoples' diplomacy, we are labeled as betrayers, we arrived at a conclusion that our problems, wars and conflicts are not serious and we deserve being laughed at, sneered at and even jeered at,» the decision says.