July 20, 2006 - 18:48 AMT
There is nothing principally new in the Nagorno Karabakh conflict settlement process, Director of the Caucasus Media Institute, political scientist Alexander Iskandaryan told a PanARMENIAN.Net reporter. In his words, the American diplomat will not sound any new ideas or proposals.
He underscored that there is almost no hope for the conflict settlement in 2006. "Actually, experts and political scientists expected this," he said.
To note, Azeri Foreign Minister Elmar Mammadyarov said that Matthew Bryza may arrive in Yerevan on July 29 with some new proposals on the Karabakh conflict settlement.