March 18, 2015 - 16:22 AMT
People's Council of Syria held Tuesday, March 17, a special session dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
“Looming days coincide with the centennial of the Armenian Genocide, committed by the Ottoman Empire. We express our unconditional solidarity with friendly Armenian people, as well as our Syrian Armenian compatriots, who became victims to the heinous genocide by the Ottoman authorities. Today we commemorate the most horrible and tragic event in the history. We call on the international community and all the peoples in the world to fight against the murderers, executioners and terrorism that threaten the Middle East in order for us to prevent further crimes against humanity, civilization and history,” parliament speaker Mohammad Jihad al-Laham said in his opening remarks.
The speaker invited the MPs to honor the memory of more than 1.5 million innocent victims with a moment of silence.
During the session, more than 20 parliamentarians from different groups and chairpersons of permanent commissions delivered speeches, strongly condemning the severe crime committed against the Armenian people in the Ottoman Empire and calling upon the international community to condemn first genocide committed in the 20th century.