September 1, 2006 - 16:53 AMT
The Third Media Congress of Armenia and Diaspora will be held in Tsaghkadzor September 15-17. The purpose of the event is to summarize the tasks of the All-Armenian information field. The All-Armenian Media Association called to systemize and deepen cooperation between the Armenian and Diasporan media, create a unified information field and promote resolution of All-Armenian problems will be formed during the congress.
The event was initiated by the World Armenian Congress and the Armenian organizations of Europe, reported the congressional organization committee.