September 15, 2006 - 15:21 AMT
"OSCE MG co-chairs have proposed a number of basic principles and we sill expect the responses of Armenia and Azerbaijan. The two leaders should decide themselves whether they want to change those basic principles," said OSCE MG US Co-Chair Matthew Bryza.
"It is evident that none of the parties agrees to the basic principles. Otherwise, one of them would have stated that it agrees with these fully. One party say they "have problems with the principles," others say "we agree with these in principle, however there are several small changes," stated M. Bryza. In his words, this summer the mediators stated the degree of their activity will depend on the response of the Presidents. "They did not provide a formal response yet. If we enter the electoral period, but the parties say they would like the mediators to continue their efforts, we will of course continue," the mediator said.
As the election campaign becomes closer in Armenia, the "opportunity window" in the Karabakh issue will become smaller, however it is still "open" now, Bryza believes. "There is a good opportunity for both parties to display a creative approach," he remarked.
The diplomat underscored that if he had considered the peace process hopeless, he would not spend his time in vain. Touching upon the terms of conveying Kelbajar to the Azeri party, the US mediator noted that it depends on when the parties will built mutual confidence. "I do not know when it will happen, however the measures we speak about referring to fires are aimed at creating that confidence. When this happens, speaking of conveying Kelbajar in exchange for referendum or Lachin corridor guarantees, that Armenia works for, will be realistic," he summed up, reports Mediamax.